Capoeira

TREENER ARVO SAILEV

Capoeira on 18. sajandi lõpus Brasiiliast alguse saanud kultuurinähtus, mida on raske defineerida – see on üheaegselt mäng, võitluskunst, tants ja palju muud. Capoeira päritolu ja kujunemisloo osas täit selgust tänaseni ei ole, kuid tõenäoliselt on see alguse saanud erinevate Aafrika päritolu tantsude, mängude ja kultuuride segunemisel.


Algsest orjade kahevõitlusest on tänaseks saanud mitmekülgne ja arendav spordiala. Kaasaegne capoeira on eelkõige kunst, mis lisaks füüsilisele treeningule sisaldab ka muusikat, tantsu ja kultuurilugu. Hea capoeirista peaks suutma portugali keeles suhelda, olema tuttav capoeira ajaloo ja traditsioonidega ja eelkõige peab olema hoidma avatud meelt teiste kultuuride suhtes.

Ajalooliselt on capoeirat liigitatud kaheks erinevaks stiiliks. Kaasaegse capoeira loojaks peetakse Mestre Bimba’t (Manoel dos Reis Machado), kes 1930-tel tõi capoeira tänavatelt akadeemiasse ja lõi esimesena struktureeritud capoeira õpetamise metoodika. Tänu temale hakati capoeirasse suhtuma kui tõsisesse spordialasse, mitte enam kui tänavagängide ajaviitevormi. Tema loodud stiili kutsutakse capoeira regional’iks.

Veidi hiljem kujunes selgemalt välja capoeira angola, mille loojaks peetakse Mestre Pastinha’t (Vincente Ferreira Pastinha). Capoeira angolas pööratakse reeglina suuremat tähelepanu muusikale ja traditsioonidele ning mäng on aeglasem ja vähem akrobaatiline. Vastast püütakse lüüa pigem kavalusega kui kiiruse või jõuga.

Tänapäeval on piirid capoeira angola ja regionali vahel hakanud hägustuma ja paljud grupid nimetavad oma stiiliks capoeira contemporanea‘t ehk kaasaegset capoeirat. Nende hulgas on ka Tambor Capoeira grupp Üksuses.

Trenni on oodatud nii mehed kui naised, algajad ja edasijõudnud, kuna kõikidest harjutustest on
lihtsamaid ja raskemaid versioone.

Capoeirat annab treener Arvo Sailev.

Registreeri tundi siit

T, N 19.30 / TUNNI PIKKUS 1.30h / PÄÄSE 10€ / KUU 50€ / TUTVU TASUTA

 

TAGASI ALGUSESSE